O technologii na głos – Odcinek 88: Do czego nam służy RFID?

💡 Co łączy karty płatnicze, czipy dla zwierząt, zabezpieczenia towarów w sklepie? Technologia RFID! Każdy z niej korzysta, mało kto ją zna. Czas to zmienić!
💡 O Radio Frequency Identification, czipach w butach sportowych i… ludziach opowiada Adam Frączkowski z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego.
Łukasiewicz – PIT jest unikalnym ośrodkiem w Europie, skupionym na pełnym spektrum technologii identyfikacyjnych obejmujących badania oraz wdrożenia technik automatycznej identyfikacji. Więcej tutaj.
RFID – Niewidzialna Technologia, Która Ułatwia życie
Czy zdajesz sobie sprawę, jak często korzystasz z technologii RFID na co dzień? Odbijanie karty przy wejściu do pracy, płatność zbliżeniowa, otwieranie drzwi elektronicznym brelokiem – to wszystko możliwe dzięki tej zaawansowanej, a zarazem niewidzialnej technologii.
Czym jest RFID?
RFID (Radio Frequency Identification) to system identyfikacji radiowej, który pozwala na bezkontaktowe przesyłanie danych pomiędzy specjalnym czytnikiem a tagiem RFID, który może być w formie karty, breloka, naklejki czy nawet chipa umieszczonego pod skórą zwierzęcia. Co ciekawe, technologia ta powstała już w czasach II wojny światowej i służyła do identyfikacji samolotów.
Gdzie stosujemy RFID?
Z RFID spotykamy się niemal wszędzie. Oprócz codziennych płatności i kontroli dostępu, technologia ta znajduje zastosowanie w:
logistyce i magazynach – pozwala na szybkie śledzenie towarów bez konieczności skanowania każdej sztuki osobno,
transporcie – systemy autostradowe, np. ViaToll, wykorzystują RFID do automatycznego naliczania opłat,
ochronie zwierząt – chipowanie psów i kotów umożliwia ich identyfikację w razie zagubienia,
medycynie – RFID jest stosowane w narzędziach chirurgicznych czy implantach, by zapobiegać podrabianiu wyrobów medycznych,
handlu detalicznym – umożliwia szybkie inwentaryzacje i zapobiega kradzieżom.
RFID vs. Kody kreskowe
Choć RFID oferuje wiele zalet w porównaniu do kodów kreskowych (brak konieczności bezpośredniego kontaktu, możliwość jednoczesnego skanowania wielu przedmiotów), to nie zastąpi ich całkowicie. Kody kreskowe są tańsze i bardziej uniwersalne, dlatego w wielu branżach stosuje się oba systemy jednocześnie.
Czy RFID jest bezpieczne?
Choć wokół RFID narosło wiele teorii spiskowych, rzeczywistość jest mniej kontrowersyjna. Tag RFID nie pozwala na zdalne śledzenie, ponieważ jego zasięg jest ograniczony do kilku centymetrów lub metrów (w zależności od technologii). Ponadto, w wielu przypadkach dane są zabezpieczone przed nieautoryzowanym odczytem.
Przyszłość RFID
echnologia RFID stale się rozwija, a jej potencjał jest ogromny. Automatyczne kasy w sklepach, inteligentne magazyny czy lepsza kontrola przepływu towarów to tylko niektóre z możliwych kierunków rozwoju. Może wkrótce RFID stanie się jeszcze bardziej powszechne i wpłynie na to, jak robimy zakupy, pracujemy czy podróżujemy?
Technologia, która zaczynała jako narzędzie wojskowe, dziś jest nieodłącznym elementem naszego życia – i choć jej nie widzimy, trudno byłoby się bez niej obejść!

Sprawdź ofertę naszego Laboratorium Technologii Identyfikacyjnych
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

12 września 2024
O technologii na głos – Odcinek 90: Inteligentny robot polowy

30 września 2024
O technologii na głos – Odcinek 91: Zarządzanie nowoczesnym magazynem | Cykl „Obok logistyki”

2 sierpnia 2024
O technologii na głos – Odcinek 86: Zielona chemia

19 lipca 2024